NEUDRŽATEĽNÍ 30 TIPOV AKO ŽIŤ UDRŽATEĽNE

Ako to celé začalo? Posledných 6 rokov som spolu so svojím priateľom Petrom Sedláčikom žila v Sydney v Austrálii. Práve tam som si začala viac uvedomovať vplyv ľudí na životné prostredie. Počas leta 2019 sme navyše boli svedkami najväčších požiarov aké Austrália zažila, a ktoré vznikli aj kvôli globálnemu otepľovaniu a klimatickým zmenám. 

Počiatočnú frustráciu, ktorá pramenila z tohto nepríjemného zážitku som sa rozhodla pretaviť do série tipov a ilustrácií venovaných udržateľnému životnému štýlu a tie som postupne začala uverejňovať na svojom blogu In Hide and Seek. Blog si získal tisícky podporovateľov po celom svete a poslúžil aj ako predloha ku knihe NE/UDRŽATEĽNÍ, ktorá teraz všetky tipy prináša v slovenčine.
Teraz vďaka podpore z Fondu pre Podporu Umenia prinášom 20 základných tipov, ako žiť viac udržateľne, ktoré by mal každý z nás zahrnúť do svojho každodenného života. 


  1. Zabudnite na jednorázové plastové produkty

Od plastových vreciek, slamiek, či plastový príbor, všetko sú to jednorázové produkty, ktoré použijeme maximálne na pár minút a následne ich vyhodíme. Práve tieto produkty sa recyklujú najhoršie ak vôbec. 

Vedeli ste, že slamky sú v prvej desiatke v počte zvyškov plastov v oceánoch po celom svete?

Väčšina recyklačných prístrojov ich dokonca kvôli ich veľkosti nevie recyklovať. Našťastie máme k jednorázovým plastovým produktom čoraz viac šetrnejších alternatív. Tými sú napríklad bambusové a kovové slamky a príbory.

Napríklad životný cyklus takéhoto vrecka je pritom v priemere len 15 minút. Najhoršie však je, že toto vrecko či taška tu budú ešte stovky rokov. Vedeli ste, že plastové tašky sa už našli aj na najhlbšom mieste sveta – v Mariánskej priekope, v hĺbke 11 kilometrov? 

Nebuďte leniví a doneste si svoj pohár, príbor či tašku, keď viete, že ich budete potrebovať.


2. Recyklujte

Najlepší odpad je ten, ktorý nikdy nevznikne. 

Priemerný Slovák v roku 2019 vyprodukoval 435 kg odpadu. Ísť cestou nulového odpadu sa môže zdať komplikované, ale skúste urobiť aspoň prvý krok tým, že produkty, ktoré budete používať, budú recyklovateľné.

Recyklovanie je proces premeny odpadových materiálov na nové materiály alebo predmety. Recyklácia pomáha predchádzať odpadu ešte použiteľných materiálov, a tým znižuje produkciu nových materiálov. Miera recyklácie na Slovensku dosiahla za rok 2019 len 39 %. 

Recyklácia je základným krokom k udržateľnejšiemu životnému štýlu. V prvom rade by sme mali minimalizovať našu spotrebu, ale ak už potrebujeme nakupovať, tak by sme sa aspoň mali zamyslieť nad tým, aký dopad majú dané produkty na životné prostredie.

Ak by každý z nás recykloval, kompostoval a nakupoval len to, čo naozaj potrebuje, našej planéte by sa dýchalo podstatne ľahšie.


3. Pravidlo 30 minút

Choďte pešo, na skateboarde, prípadne na bicykli alebo kolobežke, a to kedykoľvek na to máte príležitosť. Ak vám cesta trvá menej ako 30 minút, zvoľte radšej chôdzu ako cestu autom a MHD. Nielenže sa prejdete
po čerstvom vzduchu, ale fyzickou aktivitou prispejete k zdravšiemu životnému štýlu. Pohyb navyše preukázateľne zlepšuje náladu a eliminuje stres. 

Všetko je to len o správnom plánovaní času a správnej trasy. Získate tým tiež čas, ktorý môžete využiť na premýšľanie a hľadanie riešení. Je vedecky dokázané, že chôdza podnecuje kreativitu a pomáha riešiť problémy. Ak nad niečím premýšľate, je lepšie vstať a namiesto sedenia sa prechádzať. Prečo to teda neskúsiť v rámci presúvania sa z bodu A do bodu B?

Už 30 minút chôdze denne do vášho života prinesie hneď niekoľko výhod vrátane zníženia rizika vzniku srdcovocievnych chorôb, zlepšenie krvného tlaku a hladiny cukru. Chôdza tiež znižuje riziko vzniku obezity. 

Už viete, kam sa pôjdete prejsť?


4. Zredukujte mäso vo svojom jedálničku

Vedeli ste, že každých 10 sekúnd ľudia kvôli jedlu zabijú približne 24 000 zvierat? 

To predstavuje približne 75 miliárd zvierat každý rok. Znie to šialene, ale je to krutá realita. Zmena stravovacích návykov môže viesť k pozitívnej zmene nielen pre náš životný štýl a zdravie, ale hlavne pre životné prostredie. 

Až 80 % hospodárskej plochy totiž zaberá chov zvierat alebo pestovanie potravy pre ne. Hospodárske zvieratá nám však dávajú len 20 % svetových zdrojov kalórií. Je všeobecne známe, že bezmäsitá strava je menej náročná na životné prostredie. 

Redukcia spotreby mäsa prináša tiež výhody pre naše zdravie a môže pomôcť znížiť cholesterol či znížiť riziko vzniku obezity a rakoviny.

Vďaka rastlinnej strave viete ušetriť výdavky spojené s jedlom. Zelenina je totiž vo všeobecnosti lacnejšia ako mäso. Zároveň tým znížite aj svoju uhlíkovú stopu. Chov a spracovanie dobytka patrí medzi jeden z troch najväčších znečisťovateľov životného prostredia, a to z globálneho aj lokálneho hľadiska. 

Ak sa nechcete vzdať mäsa, nezúfajte. Nemusíte sa zo dňa na deň stať vegánmi. Skúste začať postupne – najprv jedným dňom a možno budete chcieť pridať aj ďalšie. 


5. Zredukujte, znovu využite a recyklujte

Z angličtiny ich poznáme ako „Triple R, reduse – reuse – recycle“. Reprezentujú tri základné pravidlá, ktoré by nám mali pomôcť dosiahnuť udržateľnejší životný štýl.

Čo tieto 3 pravidlá vlastne predstavujú?

1. Zredukujte. Skôr než si niečo kúpite, spýtajte sa sami seba, či danú vec naozaj potrebujete. Ak áno, ako je zabalená? Existuje k nej alternatíva, ktorá používa menej obalov alebo je bezobalová? Je vyrobená z recyklovateľných materiálov?
Určite by ste sa mali vyhnúť impulzívnym nákupom alebo tzv. nákupnej terapii a vždy sa poriadne zamyslieť nad tým, či veci, po ktorých túžite, nakoniec aj adekvátne využijete. 

2. Znovu využite. Máte doma veci, ktoré sa dajú opraviť? Alebo veci, ktoré sa dajú použiť na iný účel? Jeden vidí v starých sklenených pohároch odpad a druhý v nich vidí kvetináče alebo vázy na kvety. Staré oblečenie sa dá využiť aj ako handry na upratovanie alebo sa z nich dajú ušiť nákupné tašky. Nechcené veci sa dajú vymeniť alebo darovať. Nie nadarmo sa predsa hovorí, že niekoho odpad môže byť iného poklad. 

3. Recyklujte. Ak už niektoré veci nepotrebujete, je dobré sa zamyslieť aj nad tým, ako sa ich správne zbaviť. Vždy, keď je to možné, mali by sme riadne recyklovať.

Podstatou týchto troch pravidiel je, aby sme k veciam pristupovali zodpovednejšie a kupovali si len to, čo naozaj potrebujeme a využijeme. 


6. Šetrite vodu 

Voda pokrýva približne 70 % našej planéty a len 1 % tejto vody je vhodné
na ľudskú spotrebu. Predpokladá sa, že dopyt po pitnej vode sa do roku 2025 zvýši o 50 %. My pritom považujeme pitnú vodu za absolútnu samozrejmosť. 

Podľa údajov z roku 2019 je priemerná spotreba vody v domácnosti
v krajinách Európskej únie od 120 do 125 litrov na osobu a deň. Na Slovensku je to približne 77 litrov.

Vo všeobecnosti by sme sa však mali čoraz viac zamýšľať nad tým, ako šetriť našimi vodnými zdrojmi. Začať môžete u seba doma a stačí malá úprava vašich zvykov.  

Zastavujte vodu, keď si umývate zuby. Vedeli ste, že len tým, že zastavíte vodu, keď si umývate zuby, dokážete ušetriť až 12 litrov vody? To je až 720 litrov mesačne. 

Zastavujte vodu, keď si umývate ruky. Ak chceme zostať zdraví, umývanie rúk je nevyhnutnou súčasťou nášho každodenného života. Všeobecne sa odporúča umývať si ruky mydlom aspoň 20 sekúnd. To však neznamená, že voda musí tiecť po celý čas.

Kratšie sprchovanie. Šetriť vodou sa dá aj skrátením času stráveného v sprche. Každou minútou sprchovania minieme približne 15 litrov vody.

Zastavujte vodu pri umývaní riadov. Riady by sa ideálne mali umývať v umývadle, nie pod tečúcou vodou.

Nasledovaním týchto nenáročných rád znížite svoju spotrebu vody a navyše ušetríte. 


7. Začnite kompostovať

Biologicky rozložiteľný odpad v súčasnosti tvorí až 40 % zmesového odpadu a tento bioodpad pritom nemusí končiť na skládkach. 

Kompostovanie je biologická metóda, ktorá predstavuje proces premeny kuchynského a záhradného odpadu na humus, ktorý možno ďalej využiť ako organické hnojivo. Je to proces podobný tomu, ktorý sa odohráva
v prírode – v pôde. Pomocou neho sa do pôdy vracajú živiny, ktoré sme z nej odobrali pri pestovaní.

Kompostovanie tak redukuje odpad, ktorý by v opačnom prípade skončil na skládkach, a je teda dobrou správou, že sa začína tešiť čoraz väčšej popularite. Domáce kompostéry sa dokonca stávajú vyhľadávanými dizajnovými doplnkami do domácností.

Vedeli ste, že domáce kompostovanie pomôže počas jedného roka ušetriť toľko energie, koľko by sme minuli na pranie v práčke počas troch mesiacov?

Je to lacnejšie, ako sa zdá. Záleží to od toho, ktorú metódu kompostovania si zvolíme, ale okrem počiatočných nákladov nás kompostovanie nebude nič stáť. Ak máte rodinný dom, dokážete si vlastný kompostér vyrobiť dokonca svojpomocne.

Kompostovanie si vyžaduje len málo energie, ale má veľmi pozitívny dopad na životné prostredie.



8. Využívajte verejnú dopravu

Cestovanie verejnou dopravou má hneď niekoľko výhod. 

Nebudete tráviť čas v kolónach. Autobus plný ľudí dokáže nahradiť až 55 áut na cestách. Keby väčšina
z nás začala cestovať autobusmi a električkami, výrazne by to pomohlo infraštruktúre a cesty by boli menej preplnené.
Rastúca podpora verejnej dopravy v mestách a cestné pruhy vyhradené pre autobusy vám zabezpečia, že verejnou dopravou sa dostanete do cieľa jednoducho, zatiaľ čo autom budete zbytočne stáť v kolóne. 
Zelenšia planéta. Využívaním verejnej dopravy dokážete svoje emisie znížiť až o polovicu.
Počas cesty môžete oddychovať. Výhodou verejnej dopravy je, že počas transportu nemusíte dávať pozor na cestu a znervózňovať sa ostatnými vodičmi. Tento čas môžete radšej využiť pre seba, čítať si alebo pozerať seriály. Skrátka si užívať voľný čas a na chvíľu vypnúť. 

Čím viac ľudí začne používať verejnú dopravu, tým lepšie sa v mestách bude žiť. Cestovanie verejnou dopravou je pritom len o správnom plánovaní trasy a sile zvyku. 


9. Nakupujte v second handoch

Módny priemysel je druhý najväčší znečisťovateľ životného prostredia.
Je zdrojom až 10 % celosvetových emisií CO2.

Nakupovanie v second handoch sa medzi širšou verejnosťou našťastie stáva čoraz populárnejším a ľudia začínajú dávať prednosť kúskom z druhej ruky alebo lokálnej móde pred módnymi reťazcami produkujúcimi fast fashion.

Second handy predstavujú správnu formu komunitného recyklovania vecí. Oblečenie, ktoré by inak skončilo ako odpad, si nachádza svojich nových majiteľov a dostáva tak druhú šancu. 

Prečo nakupovať v second hand obchodoch? Ušetríte a navyše predĺžite životný cyklus oblečenia. V „sekáčoch“ dokážete nájsť pekné a kvalitné kúsky, a to za výhodnú cenu. Všetko oblečenie je zároveň starostlivo vypraté a vyčistené, takže sa nemusíte báť, že kupujete mačku vo vreci. 

Kupovaním noseného oblečenia ale hlavne podporujete udržateľný životný štýl.  

Nájdete tam tiež originálne kúsky, ktoré vo svojom okolí tak ľahko neuvidíte. Šanca, že v „sekáči“ nájdete dva rovnaké kusy, je totiž takmer nulová. Ak hľadáte originálny štýl, viete, kam nabudúce zájsť. 


10. Buďte aktívni

Niekedy naša vláda, mesto či komunita sa nezaujíma len o tie naše najlepšie záujmy pre naše prostredie, planétu, či spoločnosť, ale radšej si sleduje tie svoje vlastné, čo môže viesť k zhoršeniu fungovania jednotlivých systémov a tiež následnej frustrácií spoločnosti. 

Mohlo by sa zdať, že ako jednotlivci nemáme dostatok moci na to, aby sa niečo zmenilo. Ale nemôžeme len zostať sedieť a čakať, že sa niečo zmení. Môžeme byť aktívni a sami prichádzať s riešeniami v rámci svojej komunity. 

Zaujímajte sa o to, čo sa deje vo vašom okolí. Ak chcete vidieť zmenu, nemali by ste sa báť spraviť krok vpred a ísť tak príkladom ostatným. Vďaka tomu aj druhí uvidia, že sa to dá (napríklad žiť udržateľnejšie) a ak ich inšpirujete príkladom, bude jednoduchšie ich presvedčiť. 

Ako vidíte, existuje veľa dobrých dôvodov, pre ktoré by sme ostatným mali ísť príkladom. Možno si potom povedia: „Ak to dokázal/a on/a, dokážem to aj ja.“ Ide predsa o zdravšiu planétu, je dôležité ukázať druhým, že žiť udržateľnejšie nie je žiadna veda. 

Vyvíjajte tlak na politikov. Politici by mali byť hlasom ľudu. Ak im ukážeme, na ktorých témach nám záleží, treba na nich vyvíjať tlak, len tak vás vypočujú, lebo dobre vedia, že vy máte v rukách ich hlas. 

Netreba sa báť a treba spraviť krok vpred.


11. Vypnite svoje spotrebiče a šetrite energiu

Ak chcete ušetriť na elektrine, máme pre vás jednoduchý tip. Vypnite svoju elektroniku v čase, keď ju nepoužívate. Pozrite sa, koľko elektronických zariadení je práve zapojených v zásuvke, hoci sa nepoužívajú.

Elektronické zariadenia, ktoré máme najčastejšie zapnuté, aj keď spíme:

1. Televízia

2. Počítače

3. Telefóny, tablety a laptopy na nabíjačke, ale aj samotné nabíjačky

4. Hracie konzoly

Počítačový monitor zapnutý počas noci spotrebuje rovnako energie ako laserová tlačiareň, ktorá práve tlačí viac ako 500 strán.

Ak necháte kopírku počas noci v stand-by režime, minie rovnaké množstvo energie, aké je potrebné na uvarenie 30 šálok čaju. 

Preto ak danú elektroniku nepoužívate, nezabudnite ju vypnúť.


12. Noste so sebou fľašu na vodu 

Človek potrebuje vypiť v priemere 2 litre vody denne, čo pre niekoho môže znamenať aj 4 plastové fľaše (0,5 l) každý deň. To znamená, že ak by sme si zakaždým kúpili novú fľašu vody, použili by sme 1 460 fliaš ročne. Viete, koľko fliaš by to bolo za celý život?

Vyhýbajte sa preto baleným fľašiam s vodou a kúpte si radšej jednu (ideálne nerezovú či sklenenú), ktorú budete iba opakovane dopĺňať. 

Jedna sklenená fľaša na vodu výrazne redukuje množstvo odpadu

Ak prestanete používať jednorazové fľaše s vodou, výrazne znížite množstvo odpadu. Ten často končí v oceánoch alebo v prírode a má devastačný dopad na životné prostredie. 

Zvieratá vám poďakujú. Aby sme nadviazali na predchádzajúci bod; rozklad jednorazovej plastovej fľaše na vodu môže trvať stovky rokov. Kvôli tomu sa tento odpad alebo jeho časti nachádzajú všade okolo nás a zvieratá si ho často mýlia s jedlom.

Ušetríte. Ak prestanete nakupovať plastové fľaše s vodou, ušetríte.

Je to zdravšia alternatíva. Všetko je o zvyku. Stačí si osvojiť fakt, že máte vždy v taške aj fľašu vody, vďaka čomu zvýšite príjem tekutín a zároveň budete presne vedieť, čo pijete. 

Naša voda z vodovodu je chutná a pitná, tak prečo kupovať tú balenú?


13. Objavte radosť z rastlín

Sadenie, pestovanie a starostlivosť o rastliny je radosť. Nejde o žiadnu komplikovanú vedu a jediné, čo k tomu potrebujete, je dobrá vôľa, črepník, zemina, rastliny či semienka a trpezlivosť. 

Či už začnete semienkom alebo si rovno kúpite kvety zasadené v kvetináči, je viac než isté, že ak raz začnete, nebudete chcieť prestať. 

Na internete nájdete množstvo návodov, ako s pestovaním začať krok
po kroku, takže ich pokojne nasledujte.

Nezabudnite, že kvety v domácnosti prinášajú aj rôzne výhody:

• zlepšujú duševné zdravie,

• zvyšujú obranyschopnosť imunitného systému,

• znásobujú produktivitu,

• zlepšujú vzťahy,

• starajú sa o optimálnu vlhkosť vzduchu.

Podľa Google Trends a ich štatistiky vyhľadávaných slov sa pestovanie rastlín stáva čoraz viac populárnym. Zo štúdie vyplýva, že starostlivosť
o rastliny môže mať rovnaké účinky na duševné zdravie ako joga či písanie denníka. 


14. Dvakrát myslite a raz kupujte

Predtým, než pôjdete na nákupy, je dobré si premyslieť, čo vlastne potrebujete a či daný kus využijete. Vniesť vedomie (z angličtiny známe aj ako mindfulness) do nášho každodenného života a tiež nakupovania nám pomôže ušetriť peniaze i našu planétu.

Tak ako máme vedomie osvojené pri dýchaní alebo stravovaní a snažíme sa byť si plne vedomí svojej prítomnosti, vedomie by sme mali rovnako používať aj pri nakupovaní. Nákupy by teda mali byť namiesto pudových a bezhlavých skôr vedomé a vnímavé. 

Spravte si nákupný zoznam. Vyberte sa na nákupy s nákupným zoznamom. Pomôže vám predísť kúpe zbytočností, ktoré nepotrebujete. Nerobte rozdiel v tom, či idete nakúpiť do potravín alebo do obchodu s oblečením – vždy sa držte svojho zoznamu.

Kúpili by ste si to aj v plnej sume? Ľudia sú ovplyvňovaní zľavami a keď na cenovke zbadajú 50 % zľavu, často nakupujú impulzívne. Neraz sa potom stane, že si vo výpredaji kúpime aj to, čo vôbec nepotrebujeme a nevyužijeme. Ak by tento tovar nebol v zľave, pravdepodobne by sme sa naň ani nepozreli. 

Často tiež nakupujeme, pretože sa chceme za niečo odmeniť. Je pri tom veľa spôsobov, ako si urobiť radosť a nakupovanie by nemalo byť jedným z nich. Často navyše ani neprinesie očakávaný pôžitok. 


15. Darujte kúsok seba

Upozornenie na začiatok: Dobročinnosť môže vyvolávať pocity radosti.
Nemecká štúdia dokázala, že ľudia, ktorí sa venujú dobročinnosti a darujú svoj čas, veci alebo peniaze, zažívajú väčšiu spokojnosť v živote v porovnaní s ostatnými ľuďmi.

Môže sa stať, že neviete, odkiaľ začať, ale nezabudnite, že darovať môžete čokoľvek od nechcených vecí, oblečenia, peňazí až po svoj čas. 

Ak chcete darovať nechcené, ale stále nositeľné oblečenie, skúste sa najprv informovať, či sa vo vašom okolí nenachádzajú rodiny v núdzi, ktorým by tieto veci pomohli. 

Aj nepotrebné uteráky a obliečky si dokážu nájsť svoje využitie napríklad
v útulkoch pre zvieratá.

Pokiaľ ste sa pustili do upratovania podľa Marie Kondo, skúste veciam nájsť druhý domov namiesto toho, aby ste ich vyhodili. Môžete ich napríklad inzerovať v online bazároch za symbolickú cenu. Veci sa takto recyklujú a nájdu nové využitie. 

Je dôležité spomenúť, že darovať sa dá aj čas. Je veľa organizácií, ktoré ocenia pomocnú ruku pri ich činnosti. Aktivity v domovoch dôchodcov, pomáhanie s domácimi úlohami či čistenie priestorov v útulku môžu niekedy pomôcť viac ako finančná pomoc.

Nezištne pomáhať druhým každopádne prináša zadosťučinenie. Stačí začať a na svojej ceste môžete inšpirovať rodinu a priateľov, aby spravili to isté.


16. Podporte lokálnych predajcov

Lokálne obchody sú niečím, čo robí našu krajinu a kultúru jedinečnou. Dodávajú mestu atmosféru a charakter. Bez nich by to bolo len ďalšie nudné a uniformné miesto. Ak máte možnosť, podporte svoj obľúbený obchodík či podnik. 

Nakupujte v miestnej pekárni či potravinách. Skúste navštíviť lokálne trhy. Nielenže tak podporíte malých farmárov, nájdete tam aj skvelé a hlavne čerstvé potraviny priamo od dodávateľov.

Objednajte si donášku domov. Ak už nemôžete navštíviť svoj obľúbený podnik, podporte ho tým, že si občas objednáte donášku jedla domov. Aspoň si oddýchnete od varenia a ako bonus vás bude pri srdci hriať dobrý skutok. Ak je to však možné, využite donášku, ktorú ponúka priamo daný podnik. 

Nepýtajte si vrátenie peňazí. Pokiaľ sa zrušil koncert alebo divadelné predstavenie, na ktoré ste mali lístky, nepýtajte si naspäť peniaze. Berte to ako finančný príspevok na ďalší kultúrny zážitok. V dôsledku rôznych udalostí, ktoré sa okolo nás dejú, sú kultúrne podujatia zvyčajne prvé, ktoré pocítia zníženú návštevnosť. 

Máte už dlho vyhliadnutú vec, po ktorej túžite? Je dostupná u lokálneho výrobcu? Ak áno, teraz je tá správna chvíľa urobiť si radosť. Nič vám nenapadá? Kúpte si darčekovú poukážku, ktorú môžete využiť neskôr alebo ju niekomu darovať. 

Nemáte peniaze nazvyš? Nič sa nedeje, svoju podporu môžete vyjadriť aj inak. Stačí, ak svoj obľúbený lokálny obchodík, kaviareň či služby odporučíte priateľom a známym alebo o nich napíšete na sociálnych sieťach. Takýto druh aktivity vás nestojí ani cent a lokálnym predajcom môže naozaj pomôcť.


17. Po prečítaní vymažte e-maily

Máte prehľad o tom, koľko e-mailov denne dostanete? Mnohí z nás sú denno-denne zahlcovaní rôznymi správami, newslettermi či reklamami. Často sa však stáva, že správy si síce prečítame, ale zabudneme ich vymazať. 

Keďže elektronická pošta je nehmotná, je ťažké si predstaviť jej reálnu spotrebu energie.

E-maily však musia byť niekde uložené, čo znamená, že poskytovatelia hostingu potrebujú priestor na ich skladovanie. To si vyžaduje energiu 24 hodín denne. 

Platí teda priama úmera: Čím viac e-mailov v schránke, tým viac využitých serverov a spotrebovanej energie.

Správa spoločnosti McAfee ukázala, že 1 GB e-mailov spotrebuje 32,1 kWh ročne. Ak by každá osoba vo Francúzsku vymazala 50 e-mailov, ušetrená energia by sa dala použiť na vysvietenie Eiffelovej veže na najbližších 42 rokov alebo by obyvatelia New York City nemuseli minúť žiadnu elektrinu počas celých 4 hodín. 

Pravidelne čistiť svoju e-mailovú schránku sa oplatí. Nielenže má obmedzenú kapacitu, zároveň si tak aspoň budete ukladať len naozaj dôležité e-maily.


18. Starajte sa o včely

Vedeli ste, že včelám môžete byť vďační za každé tretie sústo jedla?

Včela medonosná - či už domáca alebo tá v prírode stojí za 80 percentami opeľovania po celom svete. Jedná včelia kolónia dokáže opeliť až 300 milliónov kvetov každý deň. Zrná sú primárne opeľované prevažne vetrom, no všetky ovocia, orechy či zelenina sú opeľované práve včelami. 70 zo 100 našich plodov, čo zastrešuje približne 90 percent svetovej produkcie je opelených našimi včelami. 

V teplým počasím prichádzajú aj naše priateľky včely. Aby sa cítili u nás ako doma, tu je niekoľko rád ako naše včely privítať. 

1. Vysaďte kvety pre včely. Vysadením kvetov pre včely vytvoríte ideálne prostredie, ktoré je plné peľu a nektára. Nepotrebujete na to ani veľa priestoru. Stači, ak im v rámci svojej záhrady, balkoná či kvetináča necháte voľne políčko práve na vhodné kvety, ktoré včely vo veľkom obľubujú.

2. Nepoužívajte chemikálie. Pesticídy, hnojivá či ďalšie chemické prípravky sú nebezpečné pre včely, pretože sú veľmi citlivé na svoje prostredie. Skúste vynechať chemické prostriedky na starostlivosť o vašu záhradu a nahraďte ich tými prírodnými. 

3. Nechajte včeliam stromy. Vedeli ste, že včely získavajú najviac nektáru zo stromov? Keď strom začne kvitnuť, vytvára to stovky ak nie tisíce kvetov, z ktorých sa môžu kŕmiť - skvelý zdroj potravy pre naše včely. 

4. Podporte lokálnych včelárov. Naši lokálni včelári ťažko pracujú, aby vytvorili to správne prostredie pre včely. Najjednoduchšia cesta ako ukázať našu vďaku, že sa o ne tak pekne starajú je práve podporou a kúpou ich produktov. Veď čo je lepšie ako med z lokálneho včelárstva. 


19. Vzdelávajte sa

Chuť neustále sa učiť novým veciam a vyhľadávať si informácie, by vám mala vydržať po celý život. 

Otvára vám dvere do sveta, ktorý nemá hranice. A to nielen v rámci rôznych zručností a vedomostí, ale aj z hľadiska rozširovania obzorov. 

Vďaka internetu máte nekonečný zdroj informácií na dosah ruky, a to 24 hodín denne, 7 dni v týždni. Samozrejmosťou je výber overených zdrojov informácií. 

Vzdelávanie prináša optimizmus

„Pesimista vidí prekážky v každej príležitosti, optimista vidí príležitosť v každej prekážke.“

Čím viac sa budete vzdelávať, tým viac budete vedieť a tým lepšie si budete vedieť spájať súvislosti a vidieť príležitosti tam, kde ich možno iní nevidia.

Budete nezastaviteľní. Vzdelávanie vás urobí nezastaviteľnými. Keď sa začnete sami vzdelávať a hľadať informácie a riešenia, stanete sa v živote viac produktívnymi. Čím viac produktívni budete, tým jednoduchšie bude pre vás zdolávanie prekážok, čo vás urobí nezastaviteľnými. Okrem toho čím viac viete, tým lepšie rozhodnutia dokážete robiť. Lepšie rozhodnutia vás potom dovedú k lepším a žiaducejším výsledkom.


20. Zbierajte odpadky

Prechádzka v prírode je vždy dobrý nápad. Ešte lepší nápad je prechádzka v prírode spestrená zberom odpadkov. Nájsť totiž kúsok prírody, v ktorom by sme nenašli odpadky v akejkoľvek forme – či už sú to obaly od keksíkov, plastové fľaše alebo, hádam najhoršie, cigaretové ohorky – naozaj nie je jednoduché.

Zoberte to športovo. Zohýbanie sa pre odpadky sa dá považovať za istú formu cvičenia. Nielenže sa prejdete po čerstvom vzduchu, ale zároveň s tým spojíte aj ďalšiu fyzickú aktivitu.

Príroda vám poďakuje. Každý kúsok, ktorý so sebou odnesiete, prinesie dobrý pocit nielen vám, ale aj prírode. Čím viac budeme zbierať odpadky a veci, ktoré do nej nepatria, tým bude naša zem čistejšia a krajšia.

Odhaduje sa, že ľudia každoročne odhodia po celom svete až 4,5 bilióna cigaretových ohorkov. Odhadzovanie ohorkov je ešte stále spoločensky akceptované napriek tomu, že predstavujú najinvazívnejšiu formu plastového odpadu, a tým spôsobujú vážne škody na životnom prostredí. Väčšina ohorkov z cigariet obsahuje filter vyrobený z acetátového vlákna (z acetátu celulózy), čo je istá forma bio plastu.

Keby každý z nás zdvihol aspoň jeden odpadok denne, všetkým by sa nám ľahšie dýchalo. Keďže príroda je tu pre nás všetkých, malo by nám záležať na tom, aby sme sa o ňu starali a robili tak svet krajším.


a88e116b-8e66-44a3-a529-4b0843229d29.gif

21. Ak sa niečo pokazí, opravte to

Máte niečo doma, čo potrebuje opraviť, ale zatiaľ ste si nenašli čas na to? Viete o tom, že viac času vám zaberá každodenné myslenie na ten daný problém a následné odkladanie opravy miesto toho, aby ste to opravili?

Pravdou je, že vám to zaberie viac času a energie ako samotná oprava. Je to hlavne o zmene nastavenia mysle. Ak sa niečo pokazí, jednoducho to opravte. V dnešnom konzumnom svete je niekedy jednoduchšie a možno dokonca aj lacnejšie pokazené veci vyhodiť a miesto nich kúpiť rovno nové, no tento spôsob života nie je trvalo udržateľný. Možno si to vyžaduje viac úsilia dané veci opraviť, no následne ak sa vám to podarí, žiadna novo kúpená vec, vám ten pocit zadosťučinenia z vykonanej roboty nenahradí. Veď si spomente na našich starých rodičov ako každú jednu vec opatrovali a snažili sa z nej vyťažiť maximum. Diery či škvrny na šatách sa zašili, či prekryli nášivkami, rozbité šálky, vázy sa zlepili a všetko čo sa doma pokazilo sa jednoducho opravilo. 

Nielenže sa ušetria veci pred vyhodením, ale možno koniec koncov ušetríte si vlastnú energiu a peniaze. 


22. Nekupujte, adoptujte.

Ak si adoptujete zvieratko, zachránite tak naraz dva životy. Jeden, ten, ktorý si adoptujte a druhý, ktorý ho nahradí v útulku. 

Aj napriek tomuto, že tento tip nepatrí medzi tie úplne k udržateľnému životnému štýlu, určite patrí k tomu krajšiemu a milšiemu životu. Ak teda zvažujete si zaobstarať nové zvieratko domov, určite by ste mali zvážiť to z útulku. Takto vytvoríte kompletné nový život pre živú dušu, ktorá vás bude bezhranične ľúbiť až do konca života a vy získate nového najlepšieho priateľa či člena rodiny.

fbaea537-83b9-49cc-91b5-8b6c921a331d.gif

b6e4b9b8-4b15-4f7f-bac0-ecf1114531c5.gif

23. Spomaľte

Kedy keď nie teraz je najlepší čas spomaliť. Nie len v našich životoch ale aj mysliach a postojoch. Musíme jednoducho spomaliť.

"Pomalý" životný štýl sa vyznačuje spomalením vo všetkých sférach života.

Nie je to konštatný špring za všetkým, a rýchlejšie je vždy lepšie. "Pomalá" filozofia nie je ani o tom, že všetko máme robiť slimačím tempom. Je to skôr uvedomenie si jednotlivých hodnôt a že všetko má svoj správny čas. Je to vychutnávanie si času miesto počítania hodín. Je to robenie vecí najlepšie ako vieme, nie najrýchlejšie ako sa dá. Je to filozofia, že kvality nad kvantitu.


24. Použite svoj hlas

Jednu z najlepších vecí, čo môžete pre túto planétu a život na zemi spraviť teraz a v budúcnosti, je prejavenie záujmu o politické dianie. Aj napriek tomu, že voľby ešte nie sú v dohľadnej budúcnosti, je dôležité spraviť si v tom jasno, že komu dávate svoj hlas.

Jednoznačne by ste mali voliť takých kandidátov, ktorým nie je budúcnosť našej planéty ľahostajná a hlavne tých, ktorí prinášajú jasné riešenie a nie plané sľuby.

Od silnejších predsavzatí za zníženie tvorby emisií, boj proti klimatickej zmene (a vyhlásenie klimatickje krízy), ochranu životného prostredia až po podporu zdravia ľudí.

Lepšie školstvo, zdravotníctvo, či plánovanie rodičostva až po reprodukčné zdravie.

Zdieľajte petície, akcie, či všetky aktivity, ktoré sa dejú vo vašom okolí so svojimi prateľmi, rodinou, či známimi.


dd078455-7f41-4ee2-8ab4-0da2e1cd5fae.gif

25.Začnite so zero waste konceptom

Dosiahnuť bezodpadový životný štýl sa môže zdať komplikované.

Uvedomíme si to hneď pri prvom nákupe, keď veľmi rýchlo zistíme, že väčšina produktov je balená v jednom alebo hneď viacerých plastových obaloch. To môže človeka hneď na začiatku ľahko odradiť od akýchkoľvek ďalších krokov k udržateľnému životnému štýlu. Odporúča sa preto začať postupne; najprv si vyberte jeden často používaný produkt a nahraďte ho bezodpadovou verziou. 

Nakupujte potraviny bez obalov a varte si doma. Lokálne trhy ponúkajú množstvo čerstvého ovocia a zeleniny, zo svojich záhrad, ktoré nie sú balené do ochranných obalov. Rovno zo zeme do vašej tašky. Kozmetika ponúka čoraz viac alternatív, ktoré sú v súlade so zero waste. Vyhľadávajte produkty, ktoré sú balené v recyklovateľných obaloch, alebo ešte lepšie v žiadnych obaloch alebo si ich rovno vyrobte.

Objavte čaro nevytváranie skoro žiadneho odpadu.


26. Perte bielizeň v studenej vode

Takmer 90 % energie, ktorú práčka spotrebuje, je vynaložených práve na ohrievanie vody. Pranie v studenej vode nielen šetrí elektrinu, ale aj oblečenie a našu planétu. 

Vedeli ste, že bežné pranie v studenej vode je rovnako efektívne ako v teplej? 

Práve škvrny od krvi, mejkapu, potu či trávy môžu po praní v teplej vode permanentne ostať na oblečení a tým ho zničiť.

Jemnú bielizeň či tmavé oblečenie je tiež lepšie prať v studenej vode. Vydrží potom dlhšie, nezmenší sa a farby sa lepšie zachovajú.

Ak by sme v studenej vode prali po celý rok, dokázali by sme ušetriť toľko energie, koľko by stačilo približne na 677 kilometrovú jazdu autom.

Ak chcete ušetriť na účtoch za elektrinu, perte v studenej vode. Dbajte však aj na odporúčania na štítku a typ škvŕn na oblečení. 

a7b5c18f-8c23-61ea-c1b6-0454fff70bed.gif

27. Trávte menej času v sprche

Aký ste tip človeka, taký ktorý ide dnu a von zo sprchy, alebo, ten ktorý stojí pod sprchou až kým sa mu nevytvoria malé jazierka?

Podľa Centra pre Prevenciu a Kontrolu Chorôb (CDC) priemerné sprchovanie trvá 8 minút. 

Ak by každý v USA zredukoval ich priemerný čas strávený v sprche iba o minútu, pomohlo by to ušetriť 165 miliard vody ročne (plus ušetriť energiu, ktorá sa spotrebuje na prípravu vody.

Čiže si asi viete predstaviť koľko vody dokáže každý z nás ušetriť, ak len zredukuje čas strávený v sprche. 

Ako skrátiť naše sprchovanie? Tu je pár tipov ako na to.

Máte obľúbenú pesničku? Skúste si načasovať svoju sprchu podľa nej. Nielenže budete presne vedieť koľko času strávite v sprche, ale aj vám to zlepši náladu.

Použite kuchynské minútky. Vyskúšajte starý dobrúy trik s kuchynskými minútkami. Nielenže si budete vedieť nastaviť presný čas na sprchovanie, ale ešte si môžete skúsiť aj aj predbehnúť.

Znížte teplotu vody. Ak chcete definitívne skrátiť vaše sprchovanie, skúste sprchovanie v studenej vode. Už vás nič nebude držať, aby ste zo sprchy vyšli čo najskôr. Nielenže ušetríte peniaze za teplú vodu a energiu, ale studená voda má pozitívny účinok na vaše telo.

Aj zredukovanie vášoh času v sprche aj o pár minút denne môže spraviť obrovský rozdiel nielen vo vašom rozpočte, ale aj vplyvu na životné prostredie. 


28. Používajte prateľné produkty

Papierové vreckovky, utierky, odličovacie tampóny, handry, či ďalšie čistiace, či osobné produkty do domácnosti, sú záležitosťou dnešnej modernej domácnosti a zároveň sa takmer ihneď stávajú odpadom. Nemôžu byť recyklované a všetky po jednorazovom použití skončia na skládke.

Každý z nás má doma staré trička alebo uteráky, ktoré už neplnia svoj účel. Prečo ich nevyužiť na utieranie podlahy alebo prachu? Ak máte viacero takýchto tričiek a handier, môžete si ich rozdeliť podľa farieb, pričom každá farba bude mať iné využitie. Jedna farba na kuchyňu, druhá na kúpeľňu, ďalšia na okná a tak ďalej. Všetky takto vzniknuté handry poslúžia rovnako ako papierové utierky a po opratí ich možno opätovne použiť.

Klasické látkové vreckovky by sa mali vrátiť a znovu sa stať súčasťou našich životov. Je to nestarnúca klasika, ktorá by si svoje miesto mala nájsť v každej domácnosti.

Všetko, čo je jednorázové sa viac menej rovná instantnému odpadu, preto je ideálne hľadať alternatívy, ktoré sú znovu použiteľné/vyprateľné/umyteľné/...


29. Nakupujte zodpovedne

Každý produkt, vec, potravina, či čerstvá produkcia má za sebou určitý príbeh. A je len na nás či sa s tým príbehom stotožňujeme alebo nie. Či je v súlade s našimi hodnotami, alebo reprezentuje niečo čo sa nám nepáči. Aj preto by sme mali nakupovať len tie veci, ktoré spĺňajú nielen naše, ale aj všeobecné hodnoty.

Uprednostnite kvalitu pred kvantitou. Čo sa týka šiat, nábytku, či iných predmetov, ktoré by nám mali vydržať aj po čase, uprednostnite tie kvalitnejšie veci. Nekupujte tričká za pár korún, ktoré sa po prvom vypratí rozpadnú, ale radšej si zvoľte kvalitnejšie alternatívy. 

Nakupujte zodpovedne. Produkty, ktoré nesú označenie fair trade sĺňajú podmienky férovej práce, výroby a viete, že ten kto predmet vyrobíl, bol za to patrične ohodnotený. 

Nakupujte výrobky bez krutosti. Cruelty-free produkty hlavne v kozmetike znamenajú, že pri výrobe neboli použité zvieratá na testovanie.

Nakupujte nebalenú čerstvú zeleninu a ovocie. Čerstvá produkcia nepotrebuje navyše žiadne obaly, stačí keď si ich zabalíte do svojich prinesených tašiek. 

Rozmyslite si, či potrebujete všetko, na čo si zmyslíte. Ak si vždy premyslíme, či danú vec potrebujeme, využijeme a nevieme sa bez nej zaobísť nielenže sa budete lepšie cítiť v menej prepchatom priestore, ale aj ušetríte. 


30. Začnite od seba

„Ak chceš zmeniť svet, začni od seba.“
- Mahátmá Gándhí


Plagát NE/UDRŽATEĽNÍ

Plagát NE/UDRŽATEĽNÍ

Tento projekt vznikol za pomoci Fondu na podporu umenia.